Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018

ΑΧΕΛΩΟΣ Αγγελ/τρου. ΑΠΟΤΥΧΙΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Άρχισε ξανά η δοκιμασία για τον κόσμο του ΑΧΕΛΩΟΥ για μια ακόμα χρονιά, με μια απογοητευτική ακόμα ήττα με 2-1 στην έδρα του τούτη τη φορά απ’ τον Ηρακλή Αστακού.
Δεν χάθηκε, βέβαια κι ο κόσμος θα μου πείς από μια ήττα. Έχουμε δει προηγούμενες χρονιές και χειρότερα. Η δε σωτηρία της ομάδας θα κριθεί από πολλούς ακόμα αγώνες, εντός κι εκτός έδρας, και στο τέλος λέει «ξυρίζουν» το γαμπρό. Το γεγονός όμως ότι ο κόσμος του ΑΧΕΛΩΟΥ που πάει στο γήπεδο άρχισε και πάλι να γυρίζει πίσω με κατεβασμένα τ’ αυτιά δε μπορεί να αγνοηθεί.
Κάποια στιγμή πρέπει να δοθούν και κάποιες εξηγήσεις. Θα μου πεις από ποιόν; Στο ποδόσφαιρο εκ των πραγμάτων, οι επιτυχίες πιστώνονται σε αυτούς που έχουν την ευθύνη και αποφασίζουν. Όπως, αντίστοιχα, χρεώνονται και οι αποτυχίες.
Ας βγεί κάποιος να πει δυό κουβέντες για το τι γίνεται στην ομάδα. Δυο λόγια για τον κόσμο πρόεδρε! Η αλήθεια ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Περιμένουμε!    Καστρινός.
ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ agrinio24.com.
Ο Αχελώος μπήκε καλύτερα απο την αρχή του μάτς πιέζοντας τους αντιπάλους, έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Λάμπρο Ζαλοκώστα στο 13ο λεπτό και άνοιξε το σκόρ στο 17ο λεπτό με τον Φούντα. Ο Αχελώος συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα αλλά ο Ηρακλής με κινητήριους μοχλούς τους Γιώργο και Θόδωρο Κοτρότσο έβγαινε πολύ έξυπνα στην κόντρα.
Σε μια τέτοια αντεπίθεση στο 28ο λεπτό ο Γιώργος Κοτρότσος φτάνει λίγο έξω
απο την περιοχή και κανει το σούτ στέλνοντας την μπάλα, με τη βοήθεια και του δοκαριού, στα δίχτυα του Τσιλίκα για το 1-1 που ήταν κα σκόρ ημιχρόνου
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν για είκοσι περίπου λεπτά για το γκόλ της νίκης, αλλά μετα την αποβολή του Αλεξάκη στο 65ο λεπτό, δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι για την εστία του Κατερινόπουλου. Και δέκα λεπτά πριν τη λήξη του μάτς ο Θεόδωρος Κοτρότσος με ατομική προσπάθεια θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Ηρακλή με 1-2, σκορ που θα μείνει μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Λάμπρου
Διαιτητές: Λάμπρου, Βασιλείου, Τριανταφύλλου
Ροή του μάτς:
13′ Συρτή σέντρα του Χόντου απο δεξιά και πλασέ στην κίνηση απο κοντά του Λ. Ζαλοκώστα άουτ
15′ Σούτ του Θ. Κοτρότσου άουτ
17′Ο Αλεξάκης βγάζει κάθετη μπαλιά στον Φούντα που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει εύστοχα τον Κατερινόπουλο για το 1-0
19΄Αντεπίθεση με τον Θ. Κοτρότσο που πιάνει το αδύναμο σούτ και μπλοκάρει ο Τσιλίκας
28′ Γκολ: Σούτ του Γ. Κοτρότσου λίγο έξω απο την περιοχή η μπάλα καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιλίκα και στα δίχτυα για το 1-1
52′ Καλό σούτ του Θώδη απο το ύψος της περιοχής η μπάλα πανω απο το δοκάρι άουτ
55′ Σουτ του Λ.Ζαλοκώστα μέσα απο την περιοχή η μπάλα κοντράρει στον Παπαζήση αλλά δεν αιφνιδιάζει τον Κατερινόπουλο που έστω και δύσκολα την μπλοκάρει
61′ Αντεπίθεση απο αριστερά με τον Ζαρλακούτη που σουτάρει με την μπάλα να φεύγει παράλληλα και να καταλήγει άουτ
65′ Ο Αλεξάκης βρίσκεται στο έδαφος μέσα στην περιοχή και δέχεται την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Λάμπρου για θέατρο
80′ Γκολ: Ο Θ. Κοτρότσος λίγο κάτω απο το κέντρο ξεκινάει την ατομική προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, ο Τσιλίκας αποκρούει η μπάλα φτάνει και πάλι στον Κοτρότσο που με πλασέ την στέλνει στα δίχτυα για το 1-2
82′ Σουτ του Θ/ Κοτρότσου η μπάλα φεύγει άουτ
88′ Συρτό σούτ του Κατσιγιάννη μπλοκάρει ο Τσιλίκας
Αχελώος Αγγελοκάστρου (Βαλάντης Ζώης): Τσιλίκας, Χόντος, Παντής, Ρουσογιάννης, Αριστόπουλος, Ανδρεάκης (70′ Ευστ. Ζαλοκώστας), Αλεξάκης, Λ. Ζαλοκώστας (81′ Μήκας), Θώδης (87′ Τσιμπούκας), Φούντας, Ζαρλακούτης
Ηρακλής Αστακού (Γεράσιμος Μπότσιος): Κατερινόπουλος, Μπουμπούλης Μπαρμπαρούσης, Παπαζήσης, Μπιτσικώκος, Tafani, Παχής, Καρανίκας (64′ Κόλπας), Γ.Κοτρότσος, Θ.Κοτρότσος (83′ Λαδάς), Αργύρης(53′ Κατσιγιάννης)