Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017

ΣΤΟΥΣ 8 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑΣ Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ.

Την πρόκριση στην επόμενη Φάση του Κυπέλλου πήρε ο Αχελώος Αγγελοκάστρου που κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι μέσα στο Καινούργιο τη Δόξα. Οι Καινουργιώτες τα έχουν με την τύχη τους καθώς είδαν τη μπάλα να σταματάει στα δοκάρια 6 φορές. Η Δόξα προηγήθηκε στο 69' με τον Χρήστο Γιώτη με τον Στάθη Ζαλοκώστα να ιδοφαρίζει στο 89' για τον Αχελώο. Η παράταση δεν ανέδειξε νικητή και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι με τον Αχελώο να πέρνει την πρόκριση με 7-6.
Το φιλμ του αγώνα:
3' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Απ.Μπούτιβα που είδε εκτός θέσης τον Θεοδωρακόπουλος κατέληξε άουτ
8' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιπάνο για φάουλ στον Κακούρη Το φάουλ το εκτέλεσε ο Δάρλας απευθείας και ο τερματοφύλακας Μιχάλης Μπούτιβας έδιωξε άουτ
9' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαφείρη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (1ο) του Μπούτιβα
12' Πλάγιο σουτ του Α.Μπούτιβα από δεξιά,η μπάλα στην απέναντι πλευρά και άουτ
13' Σουτ του Μ.Σαγάνα πάνω από το δοκάρι
21' Απ'ευθείας εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Φ.Δάρλα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (2ο)
22' Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ,η μπάλα φθάνει στον αμαρκάριστο Καγιάντζα ο οποίος από πολύ κοντά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (3ο)
24' Ωραίο μπάσιμο από δεξιά του Κακούρη, σουτ και η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων
34' Σουτ του Ζαφείρη,η μπάλα πέρασε άουτ
54' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στάθη Ζαλοκώστα απέκρουσε με γροθιές ο Θεοδωρακόπουλος
64' Απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δάρλα,η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (4ο), στην επαναφορά η μπάλα φθάνει στον Κακούρη που την στέλνει άουτ,από πλεονεκτική θέση
66' Εκτέλεση φάουλ του Δάρλα ,σύγχυση στην άμυνα του Αχελώου και η μπάλα κόρνερ 68' Δυνατό σουτ του Θώδη διώχνουν οι αμυντικοί της Δόξας
69' ΓΚΟΛ για την Δόξα, Ο Dollenga σεντράρει από δεξιά,η μπάλα φθάνει στον Κακούρη,τη στρώνει με κεφαλιά στον Γιώτη,ο οποίος κάνει το 1-0 από πολύ κοντά
72' Σουτ του Ανδρεάκη η μπάλα ψηλά άουτ
77' Ατομική προσπάθεια από δεξιά του Dollenga,περνάει όποιον βρίσκει και από το ύψος της μικρής περιοχής σεντράρει στο Γιώτη,ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ
83' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στ. Ζαλοκώστα,η μπάλα στην αγκαλιά του Θεοδωρακόπουλου
85' Κόρνερ του Μπλάνη ,κεφαλιά του Καγιάντζα ,η μπάλα άουτ
89' ΓΚΟΛ για τον Αχελώο,εκτέλεση φάουλ του Μ.Σαγάνα,προβολή του Στ. Ζαλοκώστα ο οποίος ισοφαρίζει σε 1-1
97' Ο Γιώτης μέσα και αριστερά από την μικρή περιοχή ,πιάνει ωραίο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι(5ο) 98' Μακρινό σουτ του Dollenga ,άουτ
98' Αλλαγή για τον Αχελώο,στη θέση του Α.Μπούτιβα ο Σ.Μπουτιβας
100' Προβολή του Κακούρη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μιχ.Μπούτιβας,στην επόμενη φάση η μπάλα φθάνει στον αφύλακτο Δάρλα ο οποίος από πολύ κοντά στέλνει την μπάλα πάνω από την κενή εστία
105' Κεφαλιά του Καγιάντζα μετά από κόρνερ,η μπάλα άουτ 106' Αλλαγή για την Δόξα,στη θέση του Δάρλα ο Μπαρδάκης
115' Σέντρα από δεξιά του Σ.Τζορτζώπουλου ,η μπάλα φθάνει στον Κακούρη,σουτάρει και αποκρούει ο Μ.Μπούτιβας
120' Ο Κουτσολάμπρος από κοντά σουτάρει και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μ.Μπούτιβα
Τα πέναλτυ 1-0 .Γιώτης 1-1 Αλεξάκης 2-1 Μπλάνης 2-2 Στ.Ζαλοκώστας 3-2 Δ.Τζορτζώπουλος 3-3 Σαγάνας Γ 4-3 Κακούρης 4-4 Χόντος, 5-4 Θεοδωρακόπουλος 5-5 Λ.Ζαλοκώστας - Σ.Τζορτζώπουλος αριστερό δοκάρι - .Μ.Μπούτιβας, απέκρουσε ο Θεοδωρακόπουλος 6-5 Dollenga 6-6 Ανδρεάκης - Κουτσολάμπρος απέκρουσε ο Μπούτιβας 6-7 Θώδης,
Δόξα Καινουργίου (Τάσος Σπαής) : Θεοδωρακόπουλος, Αυγέρης, Κωνσταντίνου (46' Κουτσολάμπρος), Δάρλας (106' Μπαρδάκης), Σ. Τζωρτζώπουλος, Καγιάντζας, Κακούρης, Τσάμης (59 'Γιώτης), Ζαφείρης (76' Μπλάνης), Dollenga
Αχελώος Αγγελοκάστρου (Βαλάντης Ζώης): Μ. Μπούτιβας, Χόντος, Παντής (43' Αριστόπουλος), Αλεξάκης, Τσιλιπάνος (60' Γ. Σαγάνας), Τσιμπούκας (Λ.Ζαλοκώστας), Ανδρεάκης,Μ., Σαγάνας,Α., Μπούτιβας (98' Σ. Μπούτιβας), Στ. Ζαλοκώστας, Θώδης
Διαιτητές : Παναγιωτόπουλος,Τριανταφύλλου,Κουτρουμάνος) Παρατηρητής:Γιώργος Δημητρίου