Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΓΙΑ ΑΧΕΛΩΟ.

Αίσχος. Αυτή είναι η κουβέντα που μας αξίζει. Αυτοί είμαστε, γι' αυτό κάθε χρόνο τρώμε στη μάπα τα ίδια και τα ίδια. Γιατί δεν αντιδράσαμε ποτέ αποτελεσματικά σε βάρος εκείνων που είναι υπεύθυνοι της κατάρας. Έτσι είναι. Για κατάρα πρόκειται να έχουμε ακόμα και στο νομό μας ένα πρωτάθλημα ξευτιλισμένο. Και να μη μπορούμε, και να μη θέλουμε να παίζεται ένα πρωτάθλημα σπαθί. Κι όλο το έργο κουμαντάρεται με τη διαιτησία. Δεν υπάρχει άλλος πιο... ρυθμιστικός παράγων από τη σφυρίχτρα που βάζει στο στόμα του το κοράκι.
Κι έρχεται σήμερα ένα τέτοιο ξευτιλισμένο κοράκι στο παιχνίδι του ΑΧΕΛΩΟΥ Αγγελοκάστρου με την ομαδάρα του ΟΜΗΡΟΥ απ’ το Νιχώρι και τινάζει τον αγώνα στον αέρα, και κάνει τα νεύρα του κόσμου που πάει να ξεφύγει λίγο απ’ τα προβλήματα και να δεί λίγο μπάλα «ρεφέκλια».
Αλλά σου λέει Έλληνας είμαι, ρε. Στην Ελλάδα ζω. Κυκλοφορώ ανάμεσα σε Έλληνες. Τα ελληνικά ΜΜΕ τρώω στη μάπα. Τα ελληνικά κόμματα. Τον ελληνικό λαό. Τι θα μου κάνουνε;
Αυτοί είμαστε. Δεν πρόκειται ποτέ να βρούμε πάτο σε τούτο το κατήφορο.              Καστρινός.
Δείτε απ’ το Αθλητικό site του νομού μας www.olatagoal.grτα  αίσχη που έγιναν σήμερα στο Αγγελόκαστρο.
Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε πάνω από 105 λεπτά ο Όμηρος Νεοχωρίου κέρδισε στο Αγγελόκαστρο τον τοπικό Αχελώο με σκορ 4-2. Σαρανταπεντάλεπτο το πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο το παιχνίδι κράτησε 60 λεπτά με το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο να είναι παρωδία με τους παίκτες να αλλάζουν πασούλες και το διαιτητή Λιόνα να μην αποφασίζει να σφυρίξει λήξη. Νωρίτερα ο Αχελώος είχε μείνει με 8 παίκτες, ενώ αποβλήθηκε και ο Χρήστος Βασιλείου στο 87΄, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα ειδικά για την κόκκινη στον Αλέξανδρο Φούντα στο 52΄ αλλά και για τα σφυρίγματα του διαιτητή συνολικά. Παράπονα και για τον Όμηρο ειδικά για ακυρωθέν γκολ με το σκορ στο 2 - 2. Στο 9ο λεπτό ο Καλοκαίρης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Τσιρώνη, έπιασε σουτ που έδιωξε ο Ζέρβας και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον ίδιο παίκτη που με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 14΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλοκαίρη ο Ρόκκος έπιασε την κεφαλιά και ο Ζέρβας έδιωξε σε νέο κόρνερ και στο επόμενο λεπτό μετά από λάθος του Τσιρώνη ο Φούντας έκλεψε τη μπάλα, κερδίζει ο Καλοκαίρης που γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Μπούζα που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε το Ζέρβα κάνοντας το 1 - 0. Στο 17΄ ο Αγγέλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Φούντα και ο Λιόνας υπέδειξε το πέναλτι. Ο Λαγός που ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Κλιάφα και έκανε το 1 - 1. Στο 24΄ ο Αγγέλης έφυγε στην αντεπίθεση σούταρε και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Τζαμαλής έδιωξε με το χέρι κάνοντας πέναλτι και δεχόμενος την κόκκινη κάρτα. Ο Λαγός και πάλι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2 - 1. Στο 27΄ ο Αγγέλης κυνήγησε μια θεωρητικά χαμένη μπαλιά έκλεψε από τον Κλιάφα πριν η μπάλα βγει άουτ και γύρισε στον Καβαλιέρη που ανάμεσα σε δύο αμυντικούς βρήκε τη μπάλα που κόντραρε αρχικά σε παίκτη του Αχελώου και μετά στον ίδιο και κατέληξε άουτ. Στο 34΄ το σουτ του Καβαλιέρη έξω από την περιοχή έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κλιάφας. Στο επόμενο λεπτό ο Γατσώρης ανέτρεψε στην περιοχή τον Μαντζάνα και ο Αλεξάκης εκτέλεσε το πέναλτι κάνοντας το 2 - 2. Στο 42΄ ο Καλύβας πέρασε κάθετα στο Λαγό που έπιασε όμως αδύναμο πλασέ και απέκρουσε εύκολα ο Κλιάφας και στο 44΄ μετά από φάουλ του Καβαλιέρη από αριστερά ο Μπαλαούρας έπιασε την κεφαλιά με τον Κλιάφα να αποκρούει. Στο 48΄ μετά το φάουλ του Λαγού ο Γατσώρης δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα από κοντά και στο επόμενο λεπτό μετά το κόρνερ του Καλύβα ο Γατσώρης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 52΄ έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών με το Λιόνα να αποβάλλει με δεύτερη κάρτα το Φούντα και το ματς να διακόπτεται για λίγο. Στο 57΄ που συνεχίστηκε ο Καλύβας εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπαλαούρας έπιασε την κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 68΄ ο Καβαλιέρης με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κλιάφα κάνοντας το 2 - 3. Τρία λεπτά αργότερα το φάουλ του Λαγού πέρασε άουτ. Στο 85΄ ο Ταμπάκης τράβηξε μέσα στην περιοχή το Σίμο Βαλτογιάννη με το Λιόνα να δείχνει πέναλτι και τον Καβαλιέρη να ευστοχεί για το 2 - 4. Στο 87΄ ο Ρόκκος χτύπησε εκτός φάσης τον Τσιρώνη και είδε την κόκκινη κάρτα και στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Χρήστος Βασιλείου για διαμαρτυρία στο διαιτητή. Τα 15!!! λεπτά καθυστερήσεων κύλησαν με τους παίκτες να αλλάζουν πασούλες και τον Λιόνα να μη σφυρίζει λήξη εντείνοντας τον εκνευρισμό όλων όσων βρίσκονταν στο γήπεδο. Αρκετά λάθη από το διαιτητή Λιόνα και το βοηθό Κωνσταντάρα, ενώ ο πρώτος βοηθός Καλύβας δεν είχε προβλήματα.
ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ (ΧρήστοςΒασιλείου): Κλιάφας, Ρόκκος, Φούντας, Ξανθόπουλος, Κωνσταντίνου (72΄ Μπέτσικας), Βαγενάς, Αλεξάκης, Μπούζας, Τζαμαλής, Καλοκαίρης (64΄ Ζαλοκώστας Ευστ.), Μαντζάνας (58΄ Ταμπάκης).
ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ζέρβας, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Γατσώρης (83΄ Βαλτογιάννης Κ.), Κάκκος, Τσάμης (46΄ Αποστολίδης), Λαγός (76΄ Βαλτογιάννης Σ.), Καλύβας, Σαμψώνας, Αγγέλης, Καβαλιέρης.