Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016

ΑΧΕΛΩΟΣ Αγγελ/στρου. ΠΑΛΙ ΜΗΔΕΝ ΕΞΩ ΑΠ’ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ.

Μετά από δυο ήττες εκτός έδρας συνήθως ξεκινάει η μουρμούρα ότι χρειάζονται κι εκτός έδρας βαθμοί για να μπορέσεις ν’ ανταπεξέρθεις στη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος. Όμως εγώ αρνούμαι να μπω από τώρα σε τέτοια ψυχανάλυση, γιατί είναι ανήθικο να απαξιώνεις πρόσωπα και καταστάσεις χωρίς συναίσθηση και μάλιστα όταν δεν είσαι μέσα στα πράγματα. Το καλύτερο βέβαια είναι να κρούεις έγκαιρα τον κώδωνα του κινδύνου και η κριτική να μην δημιουργεί πρόβλημα στην ομάδα, αλλά να προσφέρει τροφή για σκέψη και αναπροσαρμογή.
Μην τρελαίνεστε. Οι 3 χαμένοι βαθμοί σήμερα στο τέλος του αγώνα δε γυρίζουν πίσω, Αντί, λοιπόν, να μας «γυρίζει το μυαλό» προτείνω να «δούμε τη φάση αλλιώς». Σε τέτοιες κρίσιμες κακές στιγμές, επιβάλλεται να βάλουμε κάτω τη λογική και να στηρίξουμε την ομάδα «χωρίς γιατί». Και σε τέτοιες δύσκολες στιγμές και άτυχα αποτελέσματα, η απάντηση είναι ένα σύνθημα απ’ τα παλιά: «Αχελώε θυμήσου μια ζωή μαζί σου.»           Καστρινός.
ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠ’ ΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ SITE OLATAGKOAL.GR.
Η Θύελλα Παραβόλας κέρδισε με σκορ 2-0 τον Αχελώο Αγγελοκάστρου με εκπληκτική κεφαλιά του Ματθαίου Λιάρου στο 70' και με γκολ του Λευτέρη Σταμάτη στο 87'.
Το φίλμ του αγώνα:
5' Σουτ Ζώγα έξω από την περιοχή ελάχιστα άουτ
6' Σουτ του Ελ.Σταμάτη ο Μπούτιβας απέκρουσε στην αριστερή σου γωνία στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ
7' Ο Καμμένος εκτελεί κόρνερ ο Ρεπανίδας κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα ψηλά αουτ
11' Ο Καμμένος κάνει τη σέντρα ο Ελ.Σταμάτης στόπαρε με το στήθος έκανε το σουτ με τον Μπούτιβα να αποκρούει σε κόρνερ πέφτοντας στη δεξιά του γωνία
14' Σέντρα Κόκκαλη ο Καμμένος μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά
19' Σέντρα Ρεπανίδα στο ύψος της μικρής περιοχής εκεί που είναι ο Ζώγας που προσπάθησε να κάνει το κοντρόλ και να πλασάρει αλλά δεν τα κατάφερε με τους αμυντικούς να απομακρύνουν
21' Σε ατομική προσπάθεια Ρεπανίδα που επιχείρησε και το σουτ ο Αλεξάκης έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ
27' Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Αχελώου ο Ελ.Σταμάτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάϊντ 29' Σουτ Καμμένου ψηλά άουτ
30' Σουτ Μπούτιβα πέρασε ψηλά αόυτ
32' Από λάθος της άμυνας της Θύελλας ο Ζαλοκώστας Λ. έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κοκοσούλας μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά
40' Σουτ Ζώγα στην αγκαλιά του Μπούτιβα
41' Σέντρα Καμμένου στη μικρή περιοχή εκεί όπου ήταν μόνος ο Ελ.Σταμάτης που δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά πιάνοντας "αέρα"
44' Διαγώνιο σουτ Καμμένου άουτ
49' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Καμμένου άουτ
57' Σέντρα Ελ.Σταμάτη η άμυνα του Αχελώου κάνει λάθος με τον Τσιμπούκα να επιχειρεί σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Μπούτιβας απέκρουσε εντυπωσιακά
62' Σέντρα Σαγάνα κεφαλιά Πελεκάνου άουτ 70' Γκοοολ 1-0 Σε σέντρα από δεξιά ο Λιάρος πιάνει εκπληκτική κεφαλιά ο Μπούτιβας βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα η οποία καταλήξει στην πλαϊνή πλευρά των δυχτίων
75' Σέντρα από αριστερά ο Πελεκάνος κάνει το σουτ με το αριστερό με τον Ανδριόπουλο να αποκρούει εκπληκτικά
78' Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Αχελώου ο Ελ.Σταμάτης κάνει το σουτ ψηλά άουτ
79' Πλασέ του Πελεκάνου από κοντά ο Ανδριόπουλος αποκρούει εκπληκτικά
87' Γκοοολ 2-0 Ατομική ενέργεια Λιάρου που πέρασε τρεις παίκτες έκανε τη σέντρα ο Ελ.Σταμάτης έκανε το κοντρόλ και από κοντά επιχείρησε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούτιβα.
Θυέλλα Παραβόλας (Ανδρέας Κονδύλης): Ανδριόπουλος, Ρόκκος, Ντζάλας, Μπλέτσας, Ταμπάκης, Τσιμπούκας, Ρεποανίδας, Κόκκαλης (61' Λιάρος Ματθ.), Σταμάτης Ελ., Καμμένος (90' Καλαμπαλίκης), Ζώγας (88' Μάκος)
Αχελώος Αγγελοκάστρου (Γιώργος Ζήκος): Μπούτιβας Μ, Σαγάνας Γ., Μπαμπάτσικος, Μπούσγος, Αλεξάκης, Μπούτιβας Απ., Ζαρκανίτης (46' Πελεκάνος), Ζαλοκώστας Λ., Κοκοσούλας, Σαγάνας Μ. (81' Καραλής), Νίκολα (64' Σιάσος).